Jak dobrze wybrać zmywarkę?

5. Dobre rady przy użytkowaniu zmywarki


Zmywarka 60cmZmywarka EkskluzywnaZmywarki energooszczędneZmywarki o szerokości 45cmZmywarki, które można zabudowaćTania zmywarka

Strona główna | 1.Typ zmywarki  2.Funkcje, wyposażenie zmywarki  3.Koszty eksploatacji i oznaczenia na zmywarkach  4.Bezpieczeństwo  5.Dobre rady  | Ranking producentówZobacz także:
Kupując zmywarkę bez wątpienia zyskujemy na czasie, oszczędzamy wodę i zużycie energii, chronimy nasze zdrowie - nasze dłonie nie są narażona na częste działanie szkodliwych detergentów oraz dokładniej myjemy nasze naczynia, aby jednak Twoja zmywarka działała jak najdłużej i Twoje naczynia pozostały w jak najlepszym stanie, powinieneś przestrzegać kilku zasad.
 • Pierwsze oczyszczenie zmywarki - po podłączeniu zmywarki zalecane jest wykonanie pierwszego zmywania bez wsadu tak aby oczyścić urządzenie i wszystkie przewody z produkcyjnych smarów i naleciałości poprodukcyjnych, sprawdzimy też przy okazji czy urządzenie zostało dobrze podłączone i czy wszystkie przewody są szczelne.
 • Czyszczenie zmywarki - zewnętrzne elementy zmywarki powinno się czyścić ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Należy regularnie wycierać drzwiczki i uszczelki tak aby jak najdłużej zachowały one swoją szczelność. Można również pamiętać aby po zmywaniu pozostawić otwarte drzwiczki zmywarki tak aby woda pozostała w uszczelkach i komorze wyparowała. Pamiętaj również o czyszczeniu wnętrza zmywarki, używania odpowiednich środków, które zapobiegną powstawaniu i odkładaniu się kamienia, który może w przyszłości blokować ramiona natryskowe. Trzeba pamiętać, że czysta zmywarka to czystsze naczynia.
 • Odkamienianie - zalecane jest co ok. 5 miesięcy. Specjalne środki, które są do tego wykorzystywane nie tylko spowodują usunięcie kamienia, ale również resztek jedzenia. W efekcie tego zabiegu zadbamy o lepszą dezynfekcję naszej zmywarki i uniemożliwimy rozmnażanie się bakterii, a także odświeżymy zapach urządzenia
 • Filtr - czyszczenie filtrów jest zalecane co ok. 10-15 cykli zmywania. Filtr najczęściej znajduje się na dole komory zmywarki i jest trzyczęściowy. Należy go rozłożyć i umyć (wg. instrukcji obsługi). Pozwoli to na swobodny odpływ wody a przede wszystkim uniemożliwi rozwój bakterii.
 • Przygotowanie naczyń do mycia - w dzisiejszych czasach zmywarki nie potrzebują specjalnego przygotowania naczyń przed myciem, ale mają one swoje ograniczone możliwości, pamiętaj więc aby przed włożeniem naczyń do zmywarki oczyścić naczynia z większych kawałków jedzenia. Musisz pamiętać, że zmywarka to nie kosz na śmieci, a im bardziej będziesz o nią dbał, tym dłużej będzie Ci ona bezawaryjnie służyła
 • Unikanie smug i plam - należy używać programu o niższej temperaturze oraz po zakończeniu zmywania otwierać drzwiczki zmywarki tak aby cała wilgoć mogła wyparować. Należy również pamiętać o regularnym uzupełnianiu soli i nabłyszczacza (sól chroni instalację urządzenia, a nabłyszczacz ma wpływ na ostateczny efekt suszenia naczyń i ich późniejszy wygląd). Zalecane jest również stosowanie detergentu bezfosforanowego.
 • Ułożenie naczyń - Przestrzegaj właściwego ułożenia naczyń w zmywarce (zgodnie z zaleceniami producenta), nie bez przyczyny powierzchnia urządzenia została podzielona na strefy przypisane odpowiednim typom naczyń, ma to bowiem znaczący wpływ na rezultaty zmywania. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między naczyniami aby nie ograniczać ruchów ramion natryskowych.
 • Czego nie można myć w zmywarce
  • kryształy - (chyba, że posiadają odpowiednią nalepkę), ręcznie malowane naczynia, szkło zdobione, szkło z nadrukami (stopniowo zaczynają one blednąć, a później całkowicie znikają), stara porcelana.
  • Sztućce z rekojeściami z drewna lub kości - Jeśli sztućce mają rękojeści przytwierdzone klejem - powinny być myte ręcznie
  • Naczynia plastikowe - Jeśli chcemy je myć w zmywarce musimy się upewnić czy mają odpowiednie oznakowanie, które na to pozwala.
  • Patelnie, które mają drewniane rączki - w przypadku patelni aluminiowych najlepiej będzie sprawdzić u producenta, czy możliwe jest mycie automatyczne. (Zniszczone pod wpływem mycia w zmywarce drewniane elementy można odświeżyć używając olejku z drzewa tekowego).

  Naczynia przeznaczone specjalnie do mycia w zmywarce mają charakterystyczny rowek na denku, w naczyniach źle wyprofilowanych pozostaje na denkach woda z płukania i przy ich wyjmowaniu można zalać pięknie nabłyszczone szkło. Zdobione naczynia zazwyczaj pokryte są ochronną glazurą i mycie w zmywarce powinno być dla nich bezpieczne. Jeśli nie masz pewności co do konkretnych naczyń, sprawdź, czy mają one odpowiednie oznaczenia lub zapytaj producenta.jak czyścić zmywarkę · odkamienianie · co można myć a czego nie · oznaczenia na naczyniach
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->